Dnes je 20.04.2021

Aká bola situácia v decembri vo verejných financiách?

Aká bola situácia na Slovensku vo verejných financiách?

V závere predchádzajúceho roka sme videli medzimesačné zlepšenie nálad podnikateľov a spotrebiteľov. Vďaka optimistickejším očakávaniam sa na Slovensku zlepšila hlavne dôvera v sektore služieb. Naopak, v priemysel bol na tom paradoxne horšie, a to aj napriek tomu, že reštriktívne opatrenia zasahujú predovšetkým sektor služieb. Vysvetlenie však je v dátume zberu odpovedí, keďže zber dát bol hlavne v prvej polovici mesiaca a dopady sprísnených opatrení v druhej polovici decembra boli v údajoch zachytené len čiastočne. Momentálny ekonomický vývoj zatieňuje silná druhá vlna pandémie, no štart očkovania prináša svetlo na konci tunela.

Ako vyplýva z dát Štatistického úradu, index ekonomického sentimentu skúmajúci nálady slovenských podnikateľov a spotrebiteľov zaznamenal v závere roka rast o 1,5 bodu a dosiahol úroveň 85,4. Vďaka optimistickejším očakávaniam sa zlepšila hlavne dôvera v sektore služieb. Služby sú pritom jednou z najviac zasiahnutých oblastí ekonomiky. Obmedzovanie osobného kontaktu so zákazníkmi či stretávania väčšieho počtu ľudí, napríklad na hromadných podujatiach, prinieslo rekordné prepady dôvery v službách.

Aj keď je súčasná hodnota ďaleko za hodnotami v bezproblémových rokoch, z novembra na december sme práve v tomto segmente zaznamenali najväčšie medzimesačné zlepšenie na úrovni +12,3 bodu. Naopak, sentiment v priemysle bol na tom paradoxne horšie (-7,3 bodu oproti novembru), a to aj napriek tomu, že reštriktívne opatrenia zasahujú predovšetkým sektor služieb. K tomu najviac prispeli negatívne očakávania podnikov ohľadne vývoja priemyselnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch. Jeden z ťahúňov našej ekonomiky – výroba dopravných prostriedkov – síce hodnotil súčasný trend vývoja produkcie pozitívne, do nasledujúceho kvartálu ale očakávali skôr zníženie objemu výroby. Keď sa pozrieme na trojmesačný kĺzavý priemer celkovej ekonomickej dôvery, vidíme medzimesačný pokles o 0,7 bodu na 85,9. Po troch mesiacoch rastu (od júla do septembra) teda môžeme pozorovať jemný negatívny vývoj už druhý mesiac za sebou.

Čítajte aj:

Povinná štátna karanténa zrejme nebola zbytočná, zišla by sa aj teraz

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
13. 01. 2021


comments powered by Disqus