Dnes je 20.04.2021

Povinná štátna karanténa zrejme nebola zbytočná, zišla by sa aj teraz

Povinná štátna karanténa akú sme mali v prvej vlne koronavírusu nebola zbytočná, hoci vyvolávala nervozitu. Situácii by mohla pomáhať aj teraz.

Všetci tí, ktorí sa v prvej vlne koronavírusu vracali na Slovensko, išli do povinnej štátnej karantény. Hoci neraz to bolo o emóciách, zlosti a rôznych pokusoch o obchádzanie tohto opatrenia, v týchto karanténnych centrách sa podarilo zachytiť tisícky prípadov, ktoré by inak cestovali Slovenskom a už v prvej vlne spôsobovali to, čo sa deje teraz. Možno teraz mnohých moje vety rozhnevajú, no uznajme si, povinná štátna karanténa v špeciálnych centrách nebola zbytočná.

Povieme si, že situácia v iných krajinách je rovnako zlá ako u nás, prípadne dokonca o niečo lepšia ako u nás, preto nie je na niečo také dôvod. Situácia ukazuje, že je na to dôvod a bol na to dôvod už dávno. Po letnej prestávke, kde si každý robil doslova čo chcel aj napriek tomu, že v dovolenkových destináciách už bolo vyslovene zle, sme sa mali k tomuto systému odchytávania koronavírusu z dovozu prepracovať už v septembri.

Neurobilo sa tak a vidíme aká situácia na Slovensku je. Samozrejme, môže za to aj dovoz koronavírusu a nie len nezodpovednosť ľudí a obchádzanie opatrení. Možno už je najvyšší začať intenzívnejšie riešiť aj to, čo si na Slovensko prinášame, inak tu môžeme testovať každý deň celé obyvateľstvo. Mnohí ľudia to nechceli a nechcú doteraz, no máme overené, že tento systém fungoval. Zásadný problém nastáva v tom, ako by boli tieto centrá personálne obsadené, keďže zdravotníci dostávajú zabrať už viac ako dosť.

Premiér Matovič sa smeje expremiérovi Pellegrinimu, že urobil paniku v čase, keď sme na Slovensku mali len niekoľko potvrdených prípadov. Túto rétoriku používa takmer celá koalícia, no mali by sa zamyslieť na tom, čo hovoria. Nečinnosťou koalície, hádaním sa, pretláčaním nepriechodných riešení sme sa dostali do stavu, ktorému sa pri prvej vlne na Slovensku zabránilo práve možno väčšou panikou, alebo inak povedzme, rozumnejšími opatreniami, ktoré sme mali pri prvej vlne koronavírusu. Aj vďaka tomu sme dokázali situáciu udržať celé mesiace.

Nie len situáciu, ale aj verejné financie, ktoré po prvej vlne koronavírusu začali postupne pracovať a držať sa na lepších hodnotách, než sa pôvodne čakalo. Systém povinnej štátnej karantény bol síce obmedzujúci, no povedzme si otvorene, mal svoj význam. Dnes, v čase keď je na Slovensku výrazne zle a hrozí nám kolaps nie len zdravotníctva stále rozmýšľame nad tým, či ideme robiť populárne riešenia, alebo nie. Dnes takéto riešenia neexistujú.

Existujú zlé a horšie rozhodnutia, prípadne žiadne rozhodnutia, ktoré sme videli na Slovensku týždne. Množstvo ľudí karanténu a opatrenia obchádza, čoho jasným dôkazom je to, čo sa dnes deje. Absolútne neriešime všetky prísuny koronavírusu na Slovensko a neriešime ani to, že opatrenia sa nedodržiavajú, nerieši sa to, či je dodržiavaná karanténa. Nie sú na to ľudia a všetci sú už unavení, preto riešenie by malo byť a už musí byť síce nepopulárne, ale mimoriadne nutné.

Zbytočne budú politici za pekných a príjemných ak zlikvidujú spolu s ostatnými nezodpovednými  túto krajinu. O povinnej štátnej karanténe by sa malo začať určite diskutovať a začať riešiť jej formu, či zorganizovanie. Mobilitu je nutné obmedziť nie len na Slovensku, ale aj medzi ostatnými krajinami, inak si tu budeme ničiť Slovensko, no budeme šťastní, že môžeme bez problémov cestovať, neraz aj keď sa nemusí, ale o tom by vedeli hovoriť naši slovenskí politici. Povinná štátna karanténa určite nebola zbytočnou vecou a bola by nutná aj v tejto situácii, ktorá je na Slovensku.

Čítajte aj:

Ako bude vyzerať politická situácia v novom roku?

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
12. 01. 2021


comments powered by Disqus