Dnes je 13.06.2021

Aké sú kybernetické hrozby na Slovensku? Útočníci zneužívajú situáciu

Ako to je s kybernetickými hrozbami na Slovensku? Útočníci stále zneužívajú situáciu.

Spoločnosť ESET zverejnila správu o bezpečnostných hrozbách za štvrtý štvrťrok 2020. Sumarizuje v nej kľúčové štatistiky zo svojich detekčných systémov a poukazuje na zaujímavé príklady výskumu spoločnosti ESET v oblasti IT bezpečnosti. Vzhľadom na to, že ide o poslednú správu za rok 2020, prináša tiež komentár k trendom pozorovaným počas celého roka, ako aj prognózy na rok 2021 z pohľadu špecialistov na výskum a detekciu škodlivého kódu zo spoločnosti ESET.

Pandémia COVID- 19 ovplyvňovala dianie v oblasti kybernetickej kriminality aj v roku 2020. V súvislosti s prechodom na prácu z domu ďalej stúpal predovšetkým počet útokov zameraných na Remote Desktop Protocol (RDP), i keď v pomalšom tempe v porovnaní s predchádzajúcimi štvrťrokmi. Medzi prvým a štvrtým štvrťrokom 2020 zaznamenala telemetria spoločnosti ESET nárast pokusov o útoky cez RDP o ohromujúcich 768 %. „Podceniť zabezpečenie vzdialeného pripájania cez RDP sa nemusí vyplatiť, a to najmä z dôvodu ransomvéru. Ten sa bežne šíri prostredníctvom zneužitia zraniteľností v RDP a vzhľadom na čoraz agresívnejšie taktiky predstavuje veľké riziko pre súkromný aj verejný sektor. S postupným zvyšovaním úrovne zabezpečenia pri práci na diaľku možno očakávať, že boom útokov využívajúcich RDP sa spomalí,“ vysvetľuje Roman Kováč, riaditeľ výskumu spoločnosti ESET.

V roku 2020 sme mali možnosť pozorovať aj nárast e mailových útokov zneužívajúcich tému COVID- 19, najmä v súvislosti so spúšťaním vakcinačných programov na konci roka. Kybernetickým útočníkom sa tak otvorili nové možnosti, na čo môžu svoje obete cez e maily nalákať. Očakáva sa, že tento trend bude pokračovať aj v roku 2021.

Čítajte aj:

Týždeň práce koalície? Otvorili sa záhradkárstva, hranice neriešime a neschopnosť

 

 

zdroj eset

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
23. 02. 2021


comments powered by Disqus