Dnes je 13.06.2021

Ako bude vyzerať politická situácia v novom roku?

Politická situácia bola v minulom roku mimoriadne neprehľadná, ľudí prestala zaujímať a nie je to len pre koronavírus.

Politická situácia v minulom roku priniesla veľa a predovšetkým veľa nechceného, čo spôsobilo, že ľudia stratili záujem o to, čo sa na Slovensku deje. Neustále hádky, osočovanie, obchádzanie pravidiel, ale aj výrazná neschopnosť, či zlá komunikácia. O politike sa veľmi hovoriť nedá, riadenie štátu sa presunulo na sociálne siete.

Niektorí akoby mali stále svoju politickú kampaň, koalícia neraz ukázala, že nedokáže fungovať jednotne a tak si každý robil svoje. Aj prijímanie opatrení bolo veľmi zlé a zložité, situácia sa zhoršovala, premiér zostal stáť na jednom bode a odmietal všetko ostatné. Desiatky statusov, ktoré boli o preliečení krivdy už ľudia prestali čítať. Desiatky statusov, ktoré boli o samochvále už ľudí prestali zaujímať. Takto by sme sa dostali až k tomu, že Slovensko nemá politika, ktorý by robil zásadné rozhodnutia bez toho, aby o tom bol status, ktorý douráža nie len odborníkov, ale napríklad aj prezidentku.

Politika sa nedá robiť formou boja, jeden proti všetkým, jeden názor je najlepší a názory odborníkov sú len biznis? Takto nie a ak sa takto bude pokračovať aj naďalej, táto koalícia sa v tomto roku môže ľahko dostať do stavu, kedy sa bude robiť jej rekonštrukcia, alebo to dotiahnu až do predčasných volieb. Predčasné voľby očakáva už pomerne dosť veľa ľudí a to nie preto, že by chceli politiku čias minulých, ale preto, lebo vnímajú čo sa deje.

Deje sa toho veľa a aj veľa nepodstatného. Z jednoduchých vecí sa robia zásadné problémy a obťažuje sa tým verejnosť (aj formou sociálnych sietí). Ak chce táto koalícia ešte nejaké nextime mala by zásadne zmeniť správanie jej lídrov, ale aj niektorých ministrov, ktorí si zrejme ešte neuvedomili svoju funkciu a nevedia sa tak správať. Niektorí ministri sú bojazliví (minister zdravotníctva) a boja sa svoj odborný názor pretlačiť nad politické rozhodnutia.

Koalícia je krehká a vidíme, že neraz nedokáže spolu spolupracovať. Spolu s nešťastným obsadením parlamentu, kde vidíme ľudí, ktorí by sa mohli napríklad naďalej radšej venovať športu, či svojmu podnikaniu, vyzerá všetko pomerne nestabilne. Rozdielne názory sú samozrejmá vec, ale politika je umenie nemožného a hľadanie kompromisov musí byť na dennom poriadku. Kompromisov, ktoré budú pomáhať Slovensku, nie ktoré budú utešovať koaličných partnerov.

Neraz vidíme amatérske správanie, ktoré sa necháva strhnúť silou sociálnej siete (nehovorím teraz o premiérovi). Za túto vetu si doplní každý svojho politika, či ministerku. Vidíme neustále frázy, ktoré sa opakujú, neprinášajú nič nové a neraz vidíme neschopnosť odpovedať na priame otázky. Určite to, čo tu bolo predtým by sme už na Slovensku nechceli, bola tu zásadná nutnosť zmeny, ale veľa ľudí si ani teraz nie je istých, či je toto tá správna zmena.

Otázka je, že ak ani toto Slovensku neprináša požadovaný efekt (samozrejme všetko ovplyvňuje aj situácia s pandémiou), tak potom kto prinesie to, čo Slovensku treba. Ak sa politici nebudú vedieť správať, mám pocit, že ľudia začnú siahať po veľmi zlých riešeniach, ktoré nám na Slovensku netreba. Odhad je jasný, politická situácia v novom roku prinesie minimálne rekonštrukciu súčasnej koalície. Možno by sa potom začalo pracovať o niečo logickejšie.

Čítajte aj:

Všetko dobré v novom roku, nerobme chyby minulosti

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
07. 01. 2021


comments powered by Disqus