Dnes je 10.08.2022

Koalícia je krehká, ako dlho vydržia bez hádok

Aj naďalej sa dokážu hádať, ale už tak jemne, aj naďalej dokážu hovoriť o rozpade koalície, ale tak jemne, už dokážu tolerovať expremiéra, ale stále opatrne a expremiér robí všetko to, čo predtým.

Koalícia na Slovensku sa stala veľmi krehkou záležitosťou, kde názorové rozdiely, presadzovanie si svojich nápadov môže veľmi ľahko a rýchlo vyvolať koaličnú krízu. Od veľkého zmierenia, ktoré sme mohli po mesiaci ničnerobenia sledovať ako denný seriál, ktorý nemal dobrého scenáristu, to zas začína mať svoju úroveň. Spolupracovať sa nedá a každá strana si bude presadzovať to svoje.

Bývalý premiér Matovič si robí naďalej svoje vlastné výlety do zahraničia, nevadí, bez diplomacie, ale zato so svojim verným poslancom a kamarátom so zaujímavým nejedným kontaktom u našich južných susedov. Táto „pracovná“ cesta sa schváli dodatočne, po približne mesiaci, aby dobre bolo, nech nám nevznikne druhá koaličná kríza. Tá inak vznikla vymenovaním Hegera za premiéra.

Nemôžeme očakávať, že po mesiaci rôznych slov o spôsobilosti, či nespôsobilosti na vedenie krajiny, rôznom osočovaní, ale aj ostrých vyhlásení, skvelých dramatických výkonoch, tlačových konferenciách, kde za jedným človekom stálo niekoľko ľudí, ktorí ani nevedeli čo robia a kde sú, bude všetko inak, lepšie, pôjde sa odznova a všetci zabudnú prečo sa to hádali a čo bolo problematické.

Minister financií a premiér sa vymenili, bývalý minister zdravotníctva je v poslancom a pozerá na to, ako na jeho prácu začínajú s nedôverou pozerať aj svoji. Minister zdravotníctva, ktorý riadi rezort dnes hovorí o práci predchodcu síce veľmi zdržanlivo a diplomaticky, no vidíme na ňom, že predtým sa robilo veľmi málo správnych rozhodnutí. Po tomto všetkom to nebude fungovať.

V koalícii sú ďalšie názorové kolízie a miestami jeden z koaličných partnerov spomenie, že vystúpi z koalície a budú predčasné voľby. Takéto vynucovanie si nebude mať priaznivý vplyv na vývoj situácie v koalícii a keď sa do toho miestami oprie bývalý premiér a terajší  minister financií, tak iné ako predčasné voľby z toho nebude. Prvé týždne koaliční partneri manipulovali so slovami veľmi opatrne, dnes veľa opatrnosti nepoužívajú.

Niekedy mám pocit, že niektoré koaličné strany ľutujú veľké zmierenie, pretože aj sami vidia, že sa deje takmer to isté, len na iných miestach. Vidíme to všetci, až na niekoľko optimistov, ktorí si myslia, že so zmenou premiéra prišla zmena vo všetkom. Už prvé dni Hegera vo funkcii premiéra museli ľudí presvedčiť o tom, kto je tu vedúci a kto stále chce zachraňovať Slovensko.

Zásadnou otázkou je, kto bude zachraňovať Slovensko pred predošlými koalíciami, ale aj touto koalíciou. Ideálne zoskupenie na Slovensku neexistuje a to sme si mysleli, že táto koalícia vyrieši problémy. Koalícia je dnes krehká, druhá koaliční kríza sa pomaly rozbieha a je otázne, kedy sa naši úžasní koaliční partneri začnú zas hádať, či hovoriť o rozpade koalície. Všetko vyzerá tak, že hádky budú stále.

Čítajte aj:

Zadlžujeme sa, dlh niekoľko miliárd a situácia na Slovensku

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
02. 05. 2021


comments powered by Disqus