Dnes je 13.06.2021

Minister zdravotníctva priznal, že sa urobila chyba, lockdown mal byť skôr

Minister zdravotníctva priznal po mesiacoch chybu, na Slovensku mal byť prísnejší lockdown skôr.

V priebehu týždňa prebehla na tlačovej konferencii ministra zdravotníctva Krajčiho zásadná veta, o ktorej všetci hovoria, no z politikov si to ešte nepriznal nikto. Minister zdravotníctva Krajči okrem iných informácií, ktoré prináša každý týždeň povedal aj to, že na Slovensku sa urobila chyba a prísnejší lockdown mal byť skôr. Napriek tomu minister zdravotníctva nerozmýšľa o tom, že by podal demisiu.

Táto politicky uznaná chyba by nemala prejsť médiami len tak, pretože tu nejde len o frázu, ktorou sa priznalo to, čo už všetci aj tak vedia. Tejto vete treba dať podstatne väčší rozmer a to, že za tieto chyby je nutné mať aj zodpovednosť. Nie len povedať, že áno bola to chyba. To sme vedeli už v čase, keď sa na Slovensku nič nerobilo a odborníci prosili o to, aby sa na Slovensku zaviedol prísny lockdown.

Nemalo by ísť len o zodpovednosť politickú, ale ide aj o zodpovednosť trestnoprávnu. Politici so svojimi platmi, funkciami a výhodami berú aj zodpovednosť za štát. Na to sa akoby zabudlo a tak na Slovensku išlo o politické kompromisy, ktoré nás spolu s inými okolnosťami dostali do tejto situácie. Odborníci išli bokom, dokonca sa z premiérskeho miesta s nimi začalo bojovať, veľmi zvláštne.

Doteraz sme nepočuli o žiadnej forme zodpovednosti za tento stav. Politická, tak to nebude, pretože žiadny z terajších ministrov neplánuje podať demisiu. Dôvody sa hovoria, no ten pravý dôvod je o tom, že do takýchto funkcií sa už nedostanú. Predovšetkým po tom, čo urobili so Slovenskom za necelý rok fungovania tejto koalície. Krízové riadenie im nejde, minister zdravotníctva neprejavuje veľkú schopnosť v riadiacej pozícii.

Či bude trestnoprávna zodpovednosť? Aj o nej by sa dalo hovoriť a niektorí opoziční politici z Hlasu už podali aj trestné oznámenie, kde majú podozrenie na niekoľko trestných činov v súvislosti so situáciou na Slovensku. Či z tohto niečo bude, to sa nevie, no určite by som nechcel byť na mieste terajších ministrov, nie len preto, že tá trestnoprávna zodpovednosť tam môže byť, ale aj preto, že po tomto všetkom nebudú mať dobrú povesť.

Priznanie tejto chyby je zásadnou vecou, ktorá v tom návale denných informácií, ktoré máme nie je zvýraznená. Je podstatná, pretože kde iné krajiny mali lockdown už niekoľko mesiacov a situáciu riešili omnoho skôr ako my, tak sa situácia u nich začala skôr zlepšovať. K tomu ak pridáme, že opatrenia boli od začiatku prísne kontrolované a teraz sa snažia situáciu udržať aj prísnymi opatreniami na hraniciach, tak šanca na úspech tu je.

Na Slovensku sme nevedeli prijať efektné opatrenia a nedokážeme to ani teraz. Hranice sme začali riešiť až teraz, čo je ďalšie pochybenie, ktoré si možno raz prizná ďalší minister, ktorý by to mal riešiť. Niekoľko ministrov a premiér svojou neznalosťou a ľahostajnosťou sú spoluzodpovední za situáciu na Slovensku. Slovensko potrebuje odborníkov a riešenia, ktoré pomôžu a stabilizujú situáciu.

Čítajte aj:

Nezodpovednosť ľudí a zodpovednosť ministrov, na Slovensku máme problém

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
21. 02. 2021


comments powered by Disqus