Dnes je 27.07.2021

Nezodpovednosť ľudí a zodpovednosť ministrov, na Slovensku máme problém

Na Slovensku máme problém spôsobený nezodpovednosťou mnohých ľudí a zodpovednosťou za opatrenia ministrov, ale aj členov koalície.

Na Slovensku máme zásadný problém, lockdown, ktorý je tu už viac ako mesiac nefunguje tak, ako by sme si to predstavovali. Pomáha tomu aj to, že hranice budú ako tak riešené až od stredy, no aj to sa ideme stále spoliehať na zodpovednosť ľudí a dodržiavanie karantény. Logicky, ak by niečo takéto fungovalo, situácia na Slovensku by bola iná. Tu sa prejavuje veľká nezodpovednosť ľudí.

Nezodpovednosť, ľahostajnosť, ale možno aj nejaký odpor voči politikom, ktorých niektorí nemajú radi nás dohnali do stavu, kedy zdravotníctvo je na pokraji, normálni a zodpovední ľudia sa boja a samosprávy nevedia čo robiť skôr. Či testovať, či spravovať svoje mesto, alebo dedinu. Takéto vyjadrovanie odporu a nesúhlasu s politikmi je veľmi hlúpe a ohrozuje to celé Slovensko. Nemusíme s nimi súhlasiť v mnohých veciach, ale nebuďme prosím takí hlúpi, že si zničíme celé Slovensko.

Slovensko má problém aj vďaka zodpovednosti ministrov, ale aj členov koalície za mnohé opatrenia, ktoré na Slovensku boli prijímané zle, neskoro, bez kontroly. Minister vnútra Mikulec je živým príkladom toho, ako to nerobiť. Nehľadá riešenia, hľadá problémy a ako bývalý policajt by už niečo mohol tušiť o ľudskej mentalite a správaní sa. Počet policajtov sa zo dňa na deň nezvýši,  no k spolupráci máme vojakov, vojenskú políciu, finančnú správu. Najzásadnejší problém má aj minister zdravotníctva.

Minister zdravotníctva Krajči vbehol do tohto problému sám, jeden fakt je, že nemocnice na Slovensku nemali dobrú kondíciu, no na druhej strane sa malo práve preto omnoho viac pracovať na tom, aby sme sa nedostali do tejto situácie. Slabé opatrenia, nevýrazný prístup a jedna zásadná vec. Ak chcel samotný minister zdravotníctva presadzovať prísnejšie opatrenia už dávno a koaliční partneri s tým mali problém a nepočúvali ho, neexistuje nič lepšie ako vstať, vzdať sa funkcie a otvorene povedať kto bude mať na svedomí celú situáciu na Slovensku. Na toto treba asi inú povahu a zároveň minister vie, že na takúto pozíciu sa už nedostane, pretože si neviem predstaviť kto by ešte po tomto volil takéto politické zloženie.

Zásadná zodpovednosť je aj na iných ministroch, ktorý mohli konať, argumentovať, búchať po stole a zachraňovať Slovensko. Vždy sa vytváral len akýsi zvláštny kompromis, ktorý situácii na Slovensku nepomohol. Politika zvíťazila nad rýchlymi riešeniami a aj nad zdravým Slovákov. Zodpovednosť sa presunula na bežných ľudí, hoci sa videlo, že množstvo z nich sa nedokáže zodpovedne správať, prípadne robia mnohé veci schválne. Nechcel by som byť na mieste týchto ministrov.

Premiér a množstvo ľudí z koalície si to neuvedomuje, že práve oni sú tí, ktorí sú spoluzodpovední a to vo veľkej miere za terajší stav Slovenska, stav v zdravotníctve, neporiadok v spoločnosti. Zbytočne sa budú chváliť tým ako rozviazali ruky polícii, množstvo ľudí zaujíma teraz iné a to ako sa dostať z tejto situácie. Normálne riešenie sa stále neponúka, stále sa bojíme zásadných opatrení, hoci vidíme, že tu treba rázne zasiahnuť. Bude to drahé.

Nemuselo to byť drahé, keby sme už v lete mysleli. Tak všeobecne začali v lete používať rozum a myseľ. Ak to nedokázali bežní ľudia, mohli to skúsiť niektorí politici, pretože zastavovať teraz toto celé čo sa na Slovensku deje, na to bude treba veľký kus politickej odvahy. Otvorene požiadať obyvateľov o dodržiavanie opatrení, nevyhrážať sa im, no na druhej strane pri prichytení porušovania nariadení treba tvrdé sankcie. Načrtnúť im plán, víziu toho ako sa ideme dostať z tohto všetkého a prestať hádzať vinu na Sulíka a iných. V neposlednom rade prísne kontroly, správnu komunikáciu a štátnický prístup. Nie písať na sociálnych sieťach, že riadime sa Covid automatom a ak sa nepáči, sťažujte sa u odborníkov. Tento dokument niekoľkokrát ohli samotní politici. Ak to táto koalícia nedokáže, bude nutná výmena na postoch ministrov a premiéra. Nechcel by som mať tú zodpovednosť premiéra a ministrov, ktorú si mnohí akoby ani neuvedomovali. Na Slovensku bude nutná výmena na poste premiéra, ale aj niektorých ministrov za ľudí, ktorí vedia pracovať a komunikovať.

Čítajte aj:

Pravidlá COVID automatu sa začali ohýbať, deti v školách nie je dobrý nápad

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
14. 02. 2021


comments powered by Disqus