Dnes je 13.06.2021

Odborníkov urážame, hádzanie viny na iných a neprípustný iný názor, premiér by asi mal odstúpiť

V novom roku toho premiér Matovič už stihol podstatne veľa, uraziť odborníkov, obísť ich názor, označiť koaličného partnera za klamára a samozrejme nepripustiť si iný názor. Ešte stále máme pocit, že to zvláda?

V novom roku a naplno, toto si povedal premiér Matovič, ktorý v priebehu týždňa stihol viac než dosť a aj to, čo nemusel. V prvom kroku prišiel nápad, ktorý podľa neho má zlepšiť situáciu na Slovensku a to je plošné testovanie. Hneď začiatkom týždňa urobil testovacie hlasovanie, kto z koaličných partnerov je za plošné testovanie testami, ktoré ešte nemáme. Súhlasili vraj všetci, no neskôr sa ozval Richard Sulík, ktorý až tak nesúhlasil a všetko sa zvrhlo.

Aj správanie premiéra Matoviča, to sa síce nezvrhlo, len ukázalo sa v celej kráse. Odborníci boli v úlohe nepriateľa, keď hovorili o tom, že plošné testovanie je dnes tak trochu náročnejšie, ako bolo pred časom, predovšetkým z hľadiska kapacít zdravotníkov, ktorí už takmer rok fungujú v neuveriteľných podmienkach, ktoré si ani premiér zrejme nevie predstaviť. Okrem toho je veľké riziko dnes zhromažďovať množstvo ľudí v priestoroch, kde sa môžu vyskytovať rôzne prípady. Ak k tomu pridáme fakt, že dnes je to riziko podstatne väčšie, sme rozbehnutí na ďalšie problémy.

Testovanie áno, ale v tých okresoch, kde sú ohniská. Premiér to vidí tak, že Slovensko je jedno veľké ohnisko. Analytici a odborníci s reálnymi titulmi a skúsenosťami zas o niečo inak. Dovoliť si povedať, že najlepšie je zamerať sa na rýchlosť očkovania bolo asi od odborníkov cez čiaru a premiér všetkým, čo si myslia, že rýchle očkovanie je cesta ako z problému von vyzval, že keď sú takí múdri, nech vyrobia vakcíny. Nezvládol zas sám seba. Nebezpečenstvo mať iný názor ako je premiérov stále trvá.

V stredu bolo nutné usvedčiť ministra Sulíka z klamstva a tak sa koaliční partneri celý deň nezaoberali ničím iným. Nevadí, že Slovensko je na tom tak ako je. Dôležité je dohodnúť sa, že minister Sulík vraj klame, keď v pondelok súhlasil s plošným testovaním a dnes vyjadruje iný názor. Sulík to vysvetlil, že došlo k nedorozumeniu a podľa Matoviča zas klame. Logicky mi vyplýva, že keď s niekým máte až takéto problémy a pripisujete mu už celú situáciu na Slovensku, tak prečo takéhoto človeka neodvoláte? Strach rozpadu koalície? Všetkým je jasné, že po tomto ich už nikto nikdy nezvolí.

Očkovanie a jeho rýchlosť na Slovensku je zásadná vec, hovoria o tom aj odborníci, áno presne tí, ktorých nepočúvame. Keď si odmyslíme rôzne očkovacie kauzy, ktoré stihli vzniknúť, keď vás niekde omylom zaočkujú len tak, tak očkovanie na Slovensku nie je z tých najrýchlejších a je otázne prečo sme sa nepripravili lepšie. Zdravotníci robia čo môžu, niektorí asi aj niečo navyše, no potrebujeme byť v tomto lepší a vakcína rieši tento problém dlhodobejšie, než test. Napriek tomu, premiér vyrátal, že pri tomto prísune vakcín, aj keby sme boli najrýchlejší, tak do konca mesiaca zaočkujeme 3% Slovenska a to je podľa neho nič. Každé jedno percento navyše je niečo a je to vyriešenie problému. Tohto myslenia, ktoré sa predvádza sa obávam.

Neuveriteľné zistenie bolo, že aj napriek lockdownu sa čísla nedarí kontrolovať. Povedzme si aký to bol  a je lockdown. Najprv sa mohlo ísť na svahy a existovalo ďalších množstvo výnimiek, ktoré dovoľovali veľkú mobilitu. Odborníci hovorili, že to nie je správne, ale bolo nutné sa lyžovať. K tomu ak pridáme to, že mnohé zásadné opatrenia sa nedodržiavali a ani sa nekontrolovali, tak vidíme dnes ako to vyzerá na Slovensku. Na konci minulého roka sa Slovensko dostalo do „prísnejšieho“ lockdownu, ktorý má znovu množstvo výnimiek, znovu sa nedodržiava, aj polícia má dosť problém s kontrolou. Ak niekto povie, že „ide do prírody“ nemôžu nič. Aj v prírode sa mnohí Slováci nevedia správať. Na Slovensku teda nevieme čo je to lockdown, lebo poriadny nebol a aj tak ho veľa ľudí nedodržiava.

Je to nezvládnutie situácie zo strany štátu, rovnako aj nezvládnutie ľudí a dohliadanie na dodržiavanie opatrení. V priebehu týždňa sa nenechal zahanbiť ani minister zdravotníctva Krajči, ktorý uviedol, že prednostné očkovanie rôznych mladých politikov, ktorí zrejme nebudú kritická infraštruktúra bolo v rámci istej kampane. Nabudúce skúsme argument, ktorému uverí väčšia časť populácie a nemyslím, že by očkovanie napríklad pána Šeligu (nič proti nemu) ovplyvnilo davy ľudí. Myslím, že zo strany koalície a premiéra sa predvedie ešte podstatne viac, no premiér po tomto obrovskom zlyhaní a urážaní ľudí by mal jednoducho odstúpiť a prenechať vedenie Slovenska niekomu inému. Očkovanie, komunitné testovanie, dodržiavanie opatrení a ich kontrola je riešenie pre Slovensko.

Čítajte aj:

Kedy sa vrátia deti do škôl? Keď sa vrátia dospelí k rozumu

 

 

foto aktuality.sk

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
17. 01. 2021


comments powered by Disqus