Dnes je 20.04.2021

Prečo sú opatrenia na Slovensku nefunkčné? Ochrana v reálnom čase je nedostatočná

Situácia na Slovensku je zložitá, opatrenia nefungujú ako majú a to aj preto, že ochrana v reálnom čase nie je dostačujúca.

Situácia na Slovensku nie je dobrá, je zložitá a nedarí sa ju kontrolovať. Prijali sa rôzne opatrenia, akýsi lockdown, ktorý sa neskôr sprísňoval a k tomu existuje nezáujem a ľahkomyseľnosť ľudí, ktorí obchádzajú aj tie opatrenia, ktoré sú. Kontrola opatrení takmer neexistuje, je minimálna kontrola hraníc, čo nám spôsobuje zásadné problémy na celom Slovensku. Nevieme kto prechádzal cez hranice a kam išiel. Politici tvrdia niečo iné.

Keby to tak bolo, situáciu aká je na Slovensku teraz by sme nemuseli mať. K tomu je zásadným problémom aj to, že my opatrenia prijímame neskoro a rovnako neskoro reaguje aj nástroj menom Covid automat. Ten je nastavený tak, že reaguje až po niekoľkých dňoch po tom, čo už vieme, že niektoré okresy nie sú dobré. Inak povedané, s opatreniami sa čaká ešte skoro týždeň a hoci sa už vie, kde nie je situácia dobrá. Je to takto v poriadku?

Tento nástroj, podľa ktorého sa riadi celé Slovensko v tomto nastavení nie je až taký efektívny ako by sme chceli. Reaguje neskoro a aj to, že vieme o tom ktoré okresy sa zhoršujú, alebo zlepšujú už týždeň vopred a nerieši sa to ihneď nie je v poriadku. Takto nechávame takmer týždeň priestor na slabšie opatrenia v okresoch, kde sú nutné prísnejšie. Aj toto je takto v poriadku?

Ako vidíme, aj ten nástroj, ktorý mal mimoriadne pomáhať pre svoje zvláštne nastavenia nepostačuje, ak k tomu budeme pridávať všetky chyby, ktoré urobila koalícia a všetkých ľudí, ktorí sa z rôznych hlúpych dôvodov snažia vyhýbať opatreniam, spolu s dlhodobo nepovšimnutými hranicami, je na Slovensku problém. V tejto situácii to už nie je o kompromisoch, dnes už musíme ísť po tvrdom lockdowne.

K tomu musíme mať ochranu v takzvanom reálnom čase, ktorá bude nekompromisná. O čo ide? Prísna ochrana hraníc, zavedenie štátnej karantény, štát potrebuje vedieť kto sa dostáva na jeho územie. Okrem toho, keďže vidíme, že to nefunguje správne je nutné zrušiť množstvo výnimiek vychádzania a prísne dohliadať nad dodržiavaním všetkých opatrení. Tak ako je nekompromisná táto situácia, musí byť nekompromisné aj vymáhanie dodržiavania opatrení.

Ľudská ľahostajnosť nás dohnala k tomu, že opatrenia musia byť prísnejšie, rovnako nás k tomu dohnal aj fakt, že politici nerobili nič v čase, keď mali byť uvedené prísnejšie opatrenia, no nie tak prísne ako musia byť za tejto situácie. Napriek všetkému si množstvo ľudí neuvedomuje závažnosť celej situácie. Zároveň zrejme už len málokto im to dokáže vysvetliť.

Na Slovensku potrebujeme opatrenia, ktoré budú riešiť situáciu v reálnom čase a nie niekoľko týždňov po tom, čo vieme, že situácia pre okresy nie je v poriadku. Potrebujeme prísne riešenia, ktoré nemajú žiadne kompromisy a vôbec nie tie politické na ktoré doplácame už dlhodobo. Potrebujeme, aby ľudia pochopili, že situácia je zložitá, potrebujeme, aby to pochopili aj politici. Potom bude môcť byť na Slovensku lepšie.

Čítajte aj:

Minister zdravotníctva priznal, že sa urobila chyba, lockdown mal byť skôr

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
28. 02. 2021


comments powered by Disqus