Dnes je 20.04.2021

Premiér sa zas pustil do prezidentky a dokážeme na Slovensku vôbec pracovať s dátami?

Premiér si zas neopustil ostrejšie slová k prezidentke a zároveň existuje otázka, či vôbec dokážeme na Slovensku pracovať s dátami.

Slovensko má za sebou screeningový týždeň a týždeň tlačových konferencií, kde sa zas diali rôzne slovné útoky, ktoré boli mimo toho, čo Slováci chceli počúvať od najvyšších ústavných činiteľov. Dnes potrebujeme vedieť to, ako to bude vyzerať na Slovensku a predovšetkým poznať opatrenia, ktoré sa menia každú chvíľu. Je stále nebezpečné rozmýšľať o uvoľňovaní opatrení a okrem slovenských odborníkov to zdôrazňujú aj svetoví, ktorí upozornili na rýchle uvoľňovanie opatrení v Európe.

Tlačové konferencie, na ktorých sa prezentovali dáta z testovania boli okrem osobných útokov aj o tom, že neraz nám nefunguje práca s dátami. Prezentovali sa výsledky, ktoré ešte neboli finálne a tak sa stalo, že okresy, ktoré sa nemali testovať sa odrazu testujú a tie čo sa mali testovať sú odrazu na tom lepšie. Samozrejme, bolo by najlepšie, keby boli všetky okresy na tom už len lepšie, ale táto hra s číslami, ktorá sa na Slovensku priebežne deje nie je v poriadku.

Množstvo pochybností o narábaní s dátami sa ukázalo aj pri prvom plošnom testovaní z ktorého nemáme vôbec poriadne dáta. Tie boli nutné pri ďalšom postupe na Slovensku, ktorý v podstate od prvého plošného testovania nebol mesiac žiadny. Tak sme sa na Slovensku dostali do tejto situácie, kedy potrebujeme zlepšovať čísla, no nedarí sa to. Okrem toho aj kvôli tomu, že niektorí Slováci stále nedokážu rešpektovať opatrenia a ich kontrolovanie začalo len tieto dni.

Dátové problémy ukázal aj premiér, ktorý pred časom na tlačovke vytiahol graf nad ktorým sa pozastavilo množstvo odborníkov. Prezentoval na ňom predovšetkým zodpovednosť vicepremiéra Sulíka za túto situáciu. S dátami na Slovensku máme zásadný problém, pracovať s nimi na štátnej úrovni je zložité, nepresné, nefunguje to správne, ukazujú sa čiastočné, alebo skreslené údaje, ktoré nemôžu byť zverejňované. K tomu začalo byť zvykom útočiť na analytikov, ktorí pracujú s údajmi roky a chcú pre ľudí prinášať zrozumiteľné informácie, keď už tie tlačové konferencie sú problematické.

Okrem analytikov sa treba zrejme priebežne pustiť aj do prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa netají iným názorom, než má premiér Matovič a neraz pomenuje všetko čo sa deje priamo. Mať iný názor než premiér je stále na Slovensku problémom, zrejme aj preto odkázal prezidentke Čaputovej kde siahajú jej kompetencie a nebolo to od premiéra prvýkrát. Takéto správanie ukázal pre názorové rozdiely k prezidentke už neraz. Prezidentka veľmi správne poznamenala to, že koronakrízu by mal na Slovensku riadiť niekto druhý. Predovšetkým po tom, čo sa na jeseň a v decembri absolútne nič nespravilo pre zlepšenie celej situácie.

Videli sme len zlé a horšie politické rozhodnutia bez odbornosti, ktoré zhoršovali situáciu. Zodpovednosť za toto neberie ešte nikto. Verím, že za toto všetko sa raz kompetentní zodpovedia. Dovtedy budeme musieť pracovať na tom ako túto koronakrízu riadiť a začať ju riadiť reálne, veď aj podľa prieskumu si množstvo ľudí myslí, že premiér to nezvláda. Dôkazom toho sú aj tlačové konferencie na ktorých sa vždy musí odohrať nejaký slovný útok či už na analytikov, prezidentku, Sulíka, alebo odborníkov.

Pomôcť si s dátami? Na Slovensku je to nepresné, podsúvame dáta, ktoré nie sú kompletné a následne sa pozeráme na nevôľu ľudí, či samospráv. Spôsobuje to nedôveryhodnosť a mnohé pochybnosti, ktoré dávajú priestor na konšpirácie, ktorých je dnes na Slovensku priveľa. Na riešenie sú nutné presné dáta, ktoré musia dostávať analytici a odborníci. K tomu by sme mohli skúsiť neurážať všetkých tých, čo majú iné názory. Dnes nepotrebujeme tlačovky, kde sa hodinu hovoria hlúposti, alebo príklady zo života, ale jasné a dobré rozhodnutia, ktoré pomôžu celému Slovensku.

Čítajte aj:

Urobilo sa všetko, čo sa neodporúčalo, prečo bojujeme proti odborníkom?

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
31. 01. 2021


comments powered by Disqus