Dnes je 20.04.2021

Urobilo sa všetko, čo sa neodporúčalo, prečo bojujeme proti odborníkom?

Slovensko má zvláštnu záľubu v plošnom testovaní, hoci ho málokto odporúča. Prečo robíme politické rozhodnutia tam, kde majú hovoriť odborníci a prečo premiér komunikuje odborné témy po svojom?

Na Slovensku sa urobilo všetko to, čo odborníci neodporúčajú. Plošné testovanie, alebo krajšie povedané screening, aby to tak ľuďom nevadilo, odborníci neodporúčali. Po týždni dohadovania sa politici urobili rozhodnutie. Mimo odborníkov. Politické rozhodnutia v časoch, kedy má nastupovať odbornosť a veda sú zásadným problém. Problém na Slovensku je aj schopnosť ľudí, zisťujeme, že mnohí nemajú na svojich miestach čo robiť.

Pri prvej vlne koronavírusu sme videli ako za rozhodnutiami prvotných opatrení boli všetci. Aj na tlačovej konferencii sa postavili politici, odborníci a ostatné krízové riadenie ako jeden. Komunikovali verejnosti nutné opatrenia a verejnosť ich vzala vážne. Dnes vidíme obraz ako na tlačovej konferencii sú väčšinou „politici“ z OĽANO, teda premiér, minister zdravotníctva, občas minister financií a raz bol aj minister vnútra, no ten zažil nepríjemné momenty pri otázkach novinárov a na ďalších tlačových konferenciách sa už neobjavil.

Nie je to dobre, ak politici, alebo ľudia, ktorí sa tak tvária komunikujú odborné témy verejnosti. Inak sa nedá, na Slovensku máme názor odborníkov a následne názor premiéra. Názor odborníkov je plošné testovanie nerobiť, názor premiéra je, že plošné testovanie robiť a malo sa robiť stále. Kým premiér blúznil o tom, že vďaka plošnému testovaniu by sme mali na Slovensku nejakú „koronaslobodu“, tak odborníci s hrôzou pozerali na to, ako sa všetci s modrým certifikátom aj vďaka týmto rečiam správali nezodpovedne. Lebo testy nám túto slobodu podľa slov istého politika doprajú.

K odbornej téme sa na štátnej úrovni vyjadruje len premiér a občas minister zdravotníctva. Bojujeme s odborníkmi, s vedcami, ktorí vymýšľajú slovenskú vakcínu a slovenský liek, ktorý by mal mať účinnú látku na liečbu koronavírusu. Namiesto morálnej a finančne podpory sa dočkajú slov, že im to trvá dlho. Takto sa prosím k vedeckým autoritám nesprávajme, nie sú to súperi, sú to ľudia, ktorí vedia vyriešiť tento problém.

Aj tak s vedcami súperíme a robíme presne iné veci, ako hovoria. Tak to na Slovensku aj vyzerá. To, čo robí premiér svojim politickým partnerom, robí aj vedcom. Tak sa stalo, že premiérove nápady s plošným testovaním prestala podporovať strana SaS a aj strana Za ľudí. Myslíte, že to bol nejaký problém? Premiér ostáva v tomto boji pomaly sám a vidíme, že za rok od volieb bude Slovensko poznačené zlými a žiadnymi rozhodnutiami. Ukázalo sa, že toto je koalícia len do dobrých časov a krízové riadenie nezvláda.

Odborníci hovoria o nutnosti vakcinácie, my k vakcínam pristupujeme veľmi rozpačito a začali sme meniť stratégie. Je bežné, že sa veci pozmenia na základe odpozorovania fungovania systému. No stále je tu ten pocit, že táto vakcinačná stratégia bola robená tesne pred začatím očkovania na Slovensku, hoci z Európskej únie prichádzali už v novembri jasné pokyny k tomu, aby si štáty všetko nastavili a rovnako sa upresnil aj prísun prvých vakcín.

Napriek tomu na Slovensku výrazne nezvládame stratégiu boja proti koronavírusu, alebo skôr povedané túto stratégiu vôbec nemáme. Tak ako je chaos v komunikácii, je aj chaos v rozhodnutiach a netuším ako mohli niektorí riadiť vlastné firmy. Nerobme iné veci ako nám hovoria odborníci. Nebojujme proti odborníkom, nechajme im hlavné slovo, tento problém, ktorý na Slovensku máme je odbornou témou a nie politickou. Nechápeme to stále a vždy sa namiesto odborných riešení musia udiať myšlienkové výlety úzkej skupiny ľudí, ktorá má v rukách možnosť spravovať tento štát. Teraz je priestor pre odborníkov a vedcov.

Čítajte aj:

Odborníkov urážame, hádzanie viny na iných a neprípustný iný názor, premiér by asi mal odstúpiť

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
24. 01. 2021


comments powered by Disqus