Dnes je 20.04.2021

Telekom vylepšuje 5G sieť

Telekom prináša vylepšenie svojej siete 5G, pre niektorých zákazníkov nebude dostupná.

Telekom vylepšuje svoju 5G sieť a to od 15.2.2021 10:00 do cca 16.2.2021 15:00 bude prebiehať séria softvérových aktualizácii v mobilnej sieti. Prejaví sa tak, že zákazníci nemusia mať k dispozícii 5G sieť v uvedenom čase, ostatné siete (2G, 3G, 4G) by mali fungovať v štandardne.

Telekom ešte v decembri odštartoval prvú rozsiahlu prevádzku mobilnej 5G siete. Telekom začal  komerčnú prevádzku vo väčšom rozsahu (nie iba pilotnú) ako prvý operátor, tak ako v minulosti uvádzal technologické premiéry sietí 3G, HSDPA, HSPA+, 4G či 4G+.  5G sieť Telekomu funguje v NSA (non-standalone) móde na frekvencii 2100 MHz so šírkou pásma 15 MHz v kombinácii s dostupnými LTE pásmami v Bratislave. Táto kombinácia ponúka maximálnu teoretickú kapacitu 1 150 Mbps pre download a 131 Mbps pre upload. Reálne možno namerať rýchlosti na úrovni 300-600 Mbps pre download a 60-80 Mbps pre upload. Prenosová rýchlosť závisí od konfigurácie vysielača i podpory konkrétneho koncového zariadenia. Momentálne je už sieť plne dostupná pre zákazníkov, postupne v nej budú prebiehať ďalšie fázy optimalizácie a finalizácia jej parametrov, aj pre lepšie využitie jednotlivých smartfónov. Zákazníci Telekomu môžu využívať 5G sieť od prvého dňa na paušáloch i predplatených kartách.

5G sieť funguje paralelne so 4G sieťou a zákazník sa môže rozhodnúť, v ktorej sieti bude datovať. Výhodou novej 5G siete bude väčšia kapacita, ktorú majú zákazníci k dispozícii a zároveň dôjde aj k čiastočnému odľahčeniu 4G siete v súčasnosti. 5G sieť má vyššiu stabilitu a dokáže obslúžiť väčšie množstvo používateľov kvalitným pripojením. Aspekt novej dodatočnej kapacity môžu využiť domácnosti i firemní zákazníci v súčasnej fáze aktuálnej pandémie a zároveň vytvára možnosti aj do ďalších rokov, kedy sa očakáva ďalší rast dátovej prevádzky zákazníkov.

Čítajte aj:

Týždeň práce koalície? Otvorili sa záhradkárstva, hranice neriešime a neschopnosť

 

 

zdroj/foto Telekom

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
16. 02. 2021


comments powered by Disqus